Jeżeli posiadasz rower z przerzutką przednią oraz tylną należy pamiętać aby nie krzyżować łańcucha . Co oznacza krzyżowanie łańcucha i jakie negatywne skutki powoduje taka jazda?... Krzyżowanie łańcucha jest to używanie przełożeń po skrajnych koronkach przednich oraz tylnich jednocześnie czyli. duża koronka z przodu duża koronka z tyłu oraz mała koronka z przodu i mała koronka z tyłu (1-7... 1-11, oraz 3-1,3-2, 3-3, 2-7,2-11) , jazda z takim krzyżowaniem znacznie zwiększa szybkość zużycia napędu co wiąże się z kosztami.
Jeżeli posiadasz rower z biegami w piaście należy pamiętać aby biegi zmieniać nie pedałując.
Prawidłowa jazda powinna rozpoczynać się od najmniejszych przełożeń, po rozpędzeniu sukcesywnie zmieniamy biegi ponieważ ruszanie z biegów wysokich również wpływa negatywnie na pracę przerzutki oraz haka rowerowego , co w skrajnych przypadkach powoduje wykrzywienie haka czy łańcucha.
Pamiętajmy aby biegi zmieniać bez obciążenia , tzn. jadać pod górkę mniejsze biegi wrzucajmy miedzy kolejnym pedałowaniem .
Częsta zmiana przełożeń wpływa pozytywnie na nasz napęd oraz wydłuża jego żywotność.
Po zakończonej jeździe najlepiej aby przerzutka tylna była w stanie najmniejszej koronki ( najwyższy bieg ) ponieważ sprężyna przerzutki nie naciąga się co wydłuża jej żywotność oraz poprawność działania.